Celjski forum
sreda, 4. junija 2014, v prostorih Celjskega sejma, med 17. in 19.45 uro
Foto utrinki / Program / Video: Primeri dobre prakse
Preberite tudi:
»Kakšno uro prej vstanemo, tudi tako se bojujemo s krizo«
(Teja Grapulin, Finance)
Podjetniki na Celjskem forumu o izzivih savinjskega gospodarstva
Kam pluje savinjsko gospodarstvo in kateri so njegovi glavni izzivi? To je bila osrednja tema včerajšnjega Celjskega foruma, ki ga organizira Časnik Finance. Cinkarna Celje, eno večjih podjetij v regiji, predvsem nestrpno čaka na nove lastnike.
|
Na Celjskem forumu so se o izzivih celjskega gospodarstva pogovarjali
Borut Triplat iz podjetja Feniks Omco (na levi), Tomaž Benčina iz
Cinkarne Celje (na sredini) in Izidor Krivec iz Celjskih mesnin (na desni).
|
Cinkarna Celje je eno redkih podjetij v savinjski regiji, ki je preživelo, in to zaradi izvoza, je na Celjskem forumu poudaril predsednik uprave družbe Tomaž Benčina. »Hvaležen sem svojim predhodnikom v podjetju, ki so se usmerili k izvozu. Presegli smo slovenske okvire, delež izvoza vsako leto večamo,« je dejal Benčina. Kot je ob tem še povedal, si želi, da bi podjetje imelo lastnike, ki bi vedeli, v katero smer želijo peljati podjetje. Kot smo že pisali, Cinkarno Celje konzorcij lastnikov prodaja, a postopek pred zimo ne bo končan, lastniki pa želijo še pred pridobitvijo kupnine od svoje naložbe kar največ. »Lastniki so najslabši del naše zgodbe, že vrsto let si izplačujejo vse dobičke. Lastniki so tisti, ki morajo povedati, kaj želijo s podjetjem. Kam naj bi šlo podjetje, menedžment potrebuje podporo. Na trgu je namreč vedno boj, izvažamo v 58 držav in ne moremo si privoščiti, da bi zaspali.«
|
Trije primeri dobre prakse: Ivan Potočnik (na levi) je že skoraj 30 let miner,
Miran Gracer (na sredini) se ukvarja s tiskarstvom in založništvom,
Damjan Kočevar pa s prodajo in montažo kaminov (na desni).
|
|
Srečanja Časnika Finance so dobra priložnost tudi za neformalne pogovore.
Na fotografiji so (z leve): Marjan Mačkošek iz Štore Steela,
nekdanji gospodarski minister Stanko Stepišnik in Franc Pangerl,
predsednik upravnega odbora Celjskega sejma. |
Lahko bi prodali še več
Drugačno zgodbo o lastništvu imajo v podjetju Feniks Omco, je dejal Borut Triplat, direktor družbe. Leta 2001 je podjetje kupila belgijska korporacija BMT, tehnološki razvoj so usmerili v proizvodnjo steklarske litine, legirane sive litine in nodularne litine. »Naš lastnik ima izredno dodelane cilje in strategije, bojujemo se v isti smeri. Zato nam tudi trg ne pomeni težave, za nas je izziv. Imamo čisto posebno težavo - povpraševanje po naših izdelkih je precej večje od zmogljivosti, ki jih imamo na voljo. Ne moremo se širiti tako hitro, kot bi potrebovali. Tako pa ne moremo proizvesti toliko, kolikor bi lahko prodali.«
Boj za mesto na policah
Položaj slovenske živilske industrije ni preprost, saj na domačih policah tekmujejo s tujimi proizvajalci. »Že danes se bojujemo za svoj položaj z denimo avstrijskimi in nemškimi proizvajalci, in to na cente,« je povedal Izidor Krivec iz Celjskih mesnin. »Včasih se ob poudarjanju pomena izvoza pozabi na nas, ki smo uspešni na slovenskem trgu. Sicer pa v Celjskih mesninah tudi vse več izvažamo, saj naša skupina raste.« Kot je še povedal, so živilci zaskrbljeni zaradi prodaje Mercatorja. Prav za tega je dejal, da se je kot trgovec v zadnjem letu izboljšal. »Vsekakor pa imata dva diskontarja, ki sta vstopila na naš trg, izrazito najboljše znanje s področja trgovine, njihova stroškovna učinkovitost je izjemna.«
Foto: Irena Herak