Trdimo lahko, da so družinska podjetja hrbtenica slovenskega gospodarstva. Po drugi strani že star mit o družinskih podjetjih, ki prihaja iz poslovnih okolij z daljšo podjetniško tradicijo, pravi, da samo tretjina družinskih podjetij preživi prenos na naslednjo generacijo.
Razloga za skrb v Sloveniji sta torej vsaj dva. Po ocenah se je formalni prenos na naslednjo generacijo zgodil v približno 10 % družinskih podjetij in še v teh ustanoviteljska generacija pogosto ostaja v podjetju. Hkrati pa zaradi kratkotrajne tradicije družinskega podjetništva v slovenskem prostoru ni pravega znanja in izkušenj, kako se lotiti in strokovno pomagati družinam s podjetji, da bi uspešno prebrodile najbolj kritično obdobje delovanja svojega podjetja.
Potrebovali bomo še vrsto let, da bomo dobili prve izkušnje sistematičnega prenašanja družinskega podjetja na nove generacije in nabrali dovolj znanja s tega poslovnega področja. Strah pred upokojitvijo in ključ delitve med več nasledniki sta dva izmed razlogov, zaradi katerih v družinskih podjetjih odlašajo s prenosom na naslednika.
Eno od osnovnih strateških prizadevanj NLB je in bo tudi v prihodnje aktivna podpora ter s tem razvoj segmenta srednje velikih in malih podjetij. V NLB ponujamo pravnim in fizičnim osebam ter tudi njihovim družinskim članom celovito bančno-finančno obravnavo na enem mestu, tako s strani visoko usposobljenega poslovnega skrbnika kot tudi svetovalca za osebne finance. Vabljeni v najbližjo NLB Poslovalnico.