Od prvega januarja naprej bodo proračunski uporabniki račune lahko prejemali le še v elektronski obliki. »Pri elektronskem poslovanju med podjetji je Zahodna Evropa je pred nami. Smo pa v ospredju pri elektronskem poslovanju podjetij s porabniki,« je na dogodku Poslovne akademije Časnika Finance in družbe Genis povedal direktor podjetja Genis Janko Štefančič.
Spremembe se dogajajo nenehno, kmalu bodo vse naprave pametne, je še dodal Janko Štefančič. Zdaj pa smo v obdobju digitalizacije poslovanja. »Če se digitalno poslovanje še ni dotaknilo vašega področja dela, to še ne pomeni, da se ne bo,« je poudaril Marko Štefančič, neodvisni predstavnik Gartner za Slovenijo in Centralno Azijo, ki je dodal, da mora biti danes cilj podjetij digitalizacija poslovanja.
Papir spremenimo v digitalno obliko
Organizacije morajo omogočiti čim več avtomatizacije, je povedal Štefančič. A podjetja se velikokrat bojijo papir spremeniti v digitalno obliko in ljudi nadomestiti z računalniki. Zato je tistim, ki jih je strah nezanesljivosti digitalnega poslovanja, Štefančič odgovoril, da tudi ljudje niso vedno zanesljivi. Do leta 2020 se bo zaradi digitalizacije zmanjšalo število služb, je opozoril Štefančič. »Digitalno poslovanje bo omogočilo lažje poslovanje, a zaradi njega bo ogroženih tudi veliko delovnih mest.«
Ne bojte se e-računov
Pomemben korak v elektronskem poslovanju, bo za veliko podjetij uvedba e-računov pri poslovanju s proračunskimi Pri e-računih ni pomembna oblika vrste elektronske oblike računa, ampak je tu pomembno dejstvo, da je račun v elektronski obliki, ko je izdan ali prejet, je pojasnil Marjan Antončič, prokurist podjetja Ainigma. Ob tem je Antončič opozoril tudi na hrambo e-računov. Za kakšno obliko hrambe se odločite, je prepuščeno vam, a ob tem je Antončič še opozoril, da morajo javnopravne osebe upoštevati tudi zakon o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih.
Z e-računi do lažje nabave
E-poslovanje prinaša več avtomatizacije, tudi pri procesih nabave. Brez informacijskih rešitev ni učinkovite nabave, je povedal Jaka Žorž iz podjetja Jares, ki je že prešlo na e-poslovanje. »Postopek ni bil prezahteven. Poslovne partnerje smo vprašali kam naj jim pošiljamo e-račune in nekateri jih sprejemajo, drugi še ne. Tudi dobaviteljem smo rekli, če izdajajo e-račune, naj nam jih pošljejo.«
Velik del poslovnih dogovarjanj, pogodb in naročanj je še vedno v papirnati obliki, je povedal Žorž. »Z elektronskim poslovanjem lahko izboljšamo vsa ta področja,« je zatrdil Žorž. Celoten proces naročanja lahko namreč poteka elektronsko, od e-zahtevkov, e-naročanja do e-pogodb. »Če želimo govoriti o elektronskem nabavnem procesu, mora celoten proces biti opravljen elektronsko. Da ga lahko spravite v to obliko, morate poseči v organizacijo, jo na ta proces pripraviti in jasno opredeliti odgovornost.«
Zaradi trga so uvedli e-račune
Silva Štern, računovodkinja v Savatechu in Sava Zibler, vodja sektorja informatike v podjetju Mladinska knjiga založba sta pojasnili kako so v njunih podjetjih uvedli e-račune. V Savatechu imajo po besedah Šternove stoodstotno sledljivost računov, Ziblerjeva pa je povedala, da so na e-račune že prišli zaradi pritiska trga. Veliko poslovnih partnerjev je namreč od njih zahtevalo prenos na e-račune.
E-poslovanje pomeni spremembo kulture v podjetju
Če se bo gospodarska družba z e-računi morala prilagoditi državi, logično sledi, da bodo temu prilagodila tudi ostalo poslovanje, je še povedal Antončič. Torej, bodo podjetja tudi pri poslovanju z drugimi podjetji izdajala e-račune.
Elektronsko poslovanje za podjetje pomeni spremembo kulture poslovanje, je dodal Stane Štefančič, lastnik in prokurist podjetja Genis. »E-poslovanja zmanjša prodajno in oskrbovalno verigo, pospeši tudi ostale procese. Pospešujte elektronsko poslovanje, če ohranjajte še papir, veliko stvari vodite dvakrat,« je še Štefančič pozval podjetja.
|
Foto: Jernej Lasić