»Pričakujem, da bo tretji kvartal pozitiven, ni vse tako črno, kot se zdi,« je dejal dr. Janez Prašnikar, profesor na ljubljanski ekonomski fakulteti. Pred 15. Poslovno konferenco Portorož (PKP) so ekonomisti, kar zadeva Slovenijo, optimistični.
|
Profesor dr. Janez Prašnikar, programski vodja PKP
|
Po besedah ekonomista Mojmirja Mraka evropske države plavajo iz recesije, kar pozitivno vpliva na slovenski izvoz. "Vendar bo Slovenija sedaj morala izpolniti dane obljube. Upam, da bo akcij za povrnitev kredibilnosti dovolj," je dejal. Po njegovih besedah se je Slovenija leto in pol sprehaja po robu. Zato meni, da je treba pokazati jasno vizijo, kako naprej oziroma kako bo država reševala težave.
Optimizem ima podlago
»Pričakujem, da bo tretji kvartal pozitiven, ni vse tako črno, kot se zdi,« je dejal doktor Janez Prašnikar, vodja programskega sveta PKP in komentiral razmere v Sloveniji. Kot je poudaril, je kriza močno spremenila tudi pogled na akterje monetarne politike. "Če je tradicionalen pogled, da je monetarna politika v pristojnosti centralne banke, je kriza pokazala, da obstaja širše vprašanje o tem, kdo bo skrbel za makrostabilnost sistema," je dejal. Kot pravi doktor Prašnikar je preučevanje odziva Banke Slovenije od izbruha krize po letu 2009, ki so ga izvedli skupaj z ekonomistoma Veljkom Boletom in Domnom Trobcom, pokazala, da so bile storjene precejšnje napake. Da je dobršen del slovenskega gospodarstva na poti navzgor, del, ki je povezan s paradržavo, pa ima še vedno velike težave, pa je menil direktor in glavni urednik časnika Finance Peter Frankl.
Izjemeno pester in zanimiv program 15. PKP
Program tokratne PKP je predstavil programski vodja PKP profesor Janez Prašnikar. V prvem sklopu konference bodo glavni govorniki skušali odgovoriti na vprašanje: ali morajo biti v današnjem svetu vodje etični. V ozadju tega je aktualna razprava: ali biti etičen pomeni povečanje vrednosti podjetja. »Biti etičen pomeni nekaj, kar se pozna na dolgi rok, trgi kapitala pa nagrajujejo kratkoročno,» je dejal Prašnikar.
Profesor Brian Lucey z univerze Trinity College v Dublinu, eden izmed ključnih govornikov na 15. PKP pa se je strinjal, da je pomembno vprašanje, s katerim se bo Evropa ukvarjala v prihodnje, nadaljevanje vzpostavitve bančne unije. »Zadnja skrb Evrope je inflacija,« je prepričan Lacey, ki je izpostavil tudi razlike med dostopom do kapitala znotraj evropskih držav v središču in na obrobju.
Andrej Vizjak, predsednik za svetovanje v JV Evropi pri PricewaterhouseCoopers pa je kot dober primer trga, ki ga že uspešno osvajajo nekatera slovenska podjetja, izpostavil Avstralijo. Na ta trg sta že prodrla Gorenje in Elan. In prav bi bilo, da bi o prodoru na tamkajšnji trg začela razmišljati tudi druga slovenska podjetja, je menil Vizjak. »Zakaj Avstralija? Preprosto, ker je tam gospodarska rast. Maja, na primer, so zabeležili rekordno potrošnjo.« Po njegovi oceni pa je to tudi dovolj velik trg, da ga lahko slovenska podjetja obvladajo in uspešno nastopijo predvsem v nišnih sektorjih.
Več o program lahko najdete tukaj .
Izkoristite priložnost in se na 15. PKP prijavite še danes!
Prijavite se lahko tukaj .